Stručná historie Windows

Historii Windows nelze začít bez zmínek o firmách Xerox a Apple. Firma Xerox ve svých vývojových laboratořích vyvinula grafické uživatelské prostředí využívající dnes samozřejmé prvky jako okna, ikony či lištu s nabídkami. Stejně tak k tomu vyvinula i myš, aby se to dobře ovládalo. Šéfové firmy nicméně v tom nespatřili skutečný potenciál a přistupovali k tomu jako k vedlejšímu produktu nevyužitelném pro ovládání jejich kopírek. Díky tomu mohli Xerox navštívit lidé z firmy Apple, jako Jobs, Wozniak a další a nechat si vše pěkně vysvětlit a odnést si myšlenky.

Prvním hlavním produktem Apple využívajícím grafické uživatelské prostředí a myš byl Apple Macintosh - kompaktní počítač obsahující monitor i výpočetní část v jednom přenositelném těle, který přišel na trh v roce 1984, tedy přesně před 20 lety. Microsoft při vývoji Macintoshe nabídl Apple převedení tabulkového procesoru Microsoftu na platformu Macintosh a mohl tak blízce sledovat vývoj okenního systému Mac OS.

Tehdy také Microsoft začal pracovat na vlastním řešení okenního systému a zde je také těžiště dlouholetých sporů mezi Apple a Microsoftem. Apple obviňovalo Microsoft, že jim grafické prostředí ukradl, Microsoft tvrdil, že Apple to stejně ukradl Xeroxu a oni šli prostě jen ke stejnému zdroji. Dnes je to ale již skutečně zapomenutá historie.

Do roku 1984 spadá i vývoj standardu X Window System na MIT. Na základě X Window System byly a jsou vytvářeny okenní systém pro unixové platformy včetně Linux.

Windows 1.01

Vývoj Windows Microsoft ohlásil na podzim roku 1983, první verze 1.01 přišla na trh ale až v roce 1985. Tyto první Windows byly dodávány na pěti 5,25palcových 360kB disketách: Setup/Build, Utilities, Fonts, Desktop Applications a Program Disk. Nainstalované na disku zabraly méně jak 1 MB. Podporovaly několik ukazovacích zařízení, grafiku CGA, Hercules a EGA a také 19 tiskáren. Windows 1.01 obsahovaly v základu správce souborů, kalkulačku, kalendář, kartotéku, hodiny, poznámkový blok, terminál, MS-DOS Executive, hru Reversi, Control Panel, PIF (Program Information File) Editor, Print Spooler, Clipboard, RAMDrive, Windows Write, Windows Paint. Microsoft Write měl podporu více písem a základním formátováním znaků a odstavců, zavedl také příponu .DOC. Rovněž třeba už funguje klávesová zkratka Alt-F4 pro zavírání aplikací.

Reálná využitelnost byla minimální, nic moc jiného se na tom pořádně spustit nedalo, chyběly ikonky, okna se nemohla na obrazovce překrývat, programy pro DOS nabízely podstatně více. Zatím to vypadalo skutečně jako nepovedený produkt.

Windows 1.03

 Windows 1.03 přišly na trh v srpnu 1986 a byly velmi podobné 1.01. Byly dodávány na šesti disketách (rozdělil se Setup a Build). Navíc měly podporu pro různá rozložení klávesnice (26 variant) a více podporovaných tiskáren s možností současné instalace více tiskáren.

 

Windows 2.0

 Prvními Windows pro nový procesor Intel 80286 byla verze 2.0, uvedená na trh 9. prosince 1987. Podporovala tedy instrukce 286 a rozšířenou stránkovanou (expanded) paměť. Poprvé se objevuje DDE (dynamická výměna dat mezi aplikacemi). Poprvé se mohla jednotlivá okna aplikací přes sebe překrývat. Verze 2.03 pak podporovala i chráněný režim a rozšířenou (extended) paměť z procesoru 80386.

Poznámka: různá označení extended/expanded paměť se dnes už nepoužívají, procesor 286 ale neměl způsob jak přímo v reálném režimu adresovat paměť nad 1 MB a tak se používalo stránkování - expanded paměť. Procesor 386 již zvládal adresovat paměť do 4 GB přímo a tak stránkování nebylo nutné - extended paměť.

I přes značná vylepšení stále nebyla Windows 2.0 něčím, pro co byste opustili MS-DOS. Aplikací bylo velmi málo a aplikace pro DOS byly v té době velmi kvalitní. Stejně tak hry pro Windows v podstatě neexistovaly.

Windows 2.1

 V roce 1987 zareagoval Microsoft na příchod procesoru 80386 verzí Windows/386 a přejmenoval 2.0 na Windows/286. Trochu se tedy zamotaly čísla verzí. 28. června 1988 pak uvedl 2.1 verze pro obě varianty Windows tedy 286 i 386. Verze pro procesor 386 uměla současně spouštět více aplikací pro DOS současně a také pracovat s více paměti.

Windows 3.0

Ve Windows 3.0, které byly uvedeny na trh 22. května 1990, Microsoft konečně nastartoval vlnu přechodu z prostředí MS-DOS na Windows, Nové Windows díky plné podpoře instrukcí 80386 uměly adresovat větší paměť pro jednotlivé aplikace, podporovaly nově 16barevné prostředí a zejména obsahovaly přepracovaný Správce programů s ikonkami programů sdružovanými do skupin (i dnes klidně spusťte na Windows program progman). V roce 1991 byly tyto Windows aktualizovány o multimediální funkce.

Uživatelské prostředí bylo konečně využitelné s rostoucím počtem aplikací, objevují se i první grafické karty optimalizované pro Windows nabízející vyšší rozlišení a barevné hloubky. Hardwarový průmysl prostě akceptoval Windows jako významný systém a začal pro něj optimalizovat nové produkty.

Windows 3.1

Co Windows 3.0 naťukly verze 3.1 dokončila. Obsahovala různá vylepšení zejména co do lepší podpory multimédií, ale už byla skutečně vnímána jako profesionálně využitelný systém. Objevovaly se na něj například první verze DTP programů převedené z Mac OS – dnes již legendární Adobe Photoshop a QuarkXpress.

Na trh přišla verze 3.1 v dubnu 1992 a za prvních několik měsíců se jí včetně upgradů z předchozí verze prodalo 3 milióny kopií. Pro zajímavost instalaci tvořilo sedm 3,5palcových disket o kapacitě 1,4 MB, na disku instalace zabrala 4,5 MB. Tyto Windows již byly lokalizovány do češtiny.

Windows 3.11 for Workgroups

  Verze 3.1 for Workgroups z října 1992 byla první verzí Windows s integrovanou podporou peer-to-peer sítě. Verze 3.11 z listopadu 1993 ale dosáhla většího rozšíření a stala se synonymem pro snadné sdílení souborů v síti. Obsahovaly i první Microsoft Mail, díky čemuž se mohl jeden běžný počítač chovat jako poštovní server a ostatní si na něm četli a posílali poštu. Takzvané Workgroupy umožňovaly první sdílení souborů a tiskáren mezi různými počítači a daly se díky nim vytvářet jednoduché počítačové sítě bez nutných velkých serverů. Znamenaly skutečný průlom a otevření Windows prosíťovanému prostředí.

Windows NT 3.1

V roce 1993 přichází také první plně 32bitový systém, který sice na vnější pohled vypadal stejně jako Windows 3.1, vevnitř byl ale zcela jiný. Windows NT jsou produktem dřívějšího společného vývoje nového výkonného operačního systému firmami Microsoft a IBM. Před dokončením se ale vývoj rozdělil a u IBM vyústil v OS/2, u Microsoftu ve Windows NT. NT 3.1 byly prvním systémem, který byl určen jak pro pracovní stanice (verze Workstation), tak pro servery (Advanced Server). Mezi zajímavými vlastnostmi byla podpora více procesorů, integrovaná podpora sítě nebo souborový systém NTFS.

Windows NT 3.5

Ještě v roce 1993 přišla verze 3.5 (následovaná těsně oblíbenější verzí 3.51), která přidala do systému podporu OpenGL, lepší podporu 32bitových aplikací, podporu souborových a tiskových NetWare serverů a také podporu dlouhých jmen souborů (až 255 znaků). Windows NT 3.51 také nebyly dostupné jen pro platformu Intel, ale také MIPS, Alpha a PowerPC.

Windows 95

Po Windows 3.0 byly Windows 95 dalším velkým skokem v grafickém rozhraní, který využíváme až do dnešních dní. Windows 95 přišly na trh v srpnu 1995 a byly provázeny masivní reklamní kampaní. Mimo nového uživatelského rozhraní obsahovaly poprvé integrovanou podporu TCP/IP (ano, dříve nic takového nebylo a pokud jste chtěli na internet, potřebovali jste speciální programy jiných firem – třeba známý Trumpet WinSock). Vylepšil se souborový systém, multitasking, objevuje se plug-and-play či připojování k síti přes modem. V systému ještě není internetový prohlížeč, ten byl jen v rámci placeného Plus! Packu a samostatně zdarma se objevil na podzim roku 1995.

Windows 95 byla po roce oživena verzí Windows 95 OSR 2 – dostupnou jen pro výrobce počítačů, která poprvé přidala zejména podporu FAT32.

Windows 95 také nastartovalo vnímání Windows jako herní platformy díky DirectX (to bylo zpočátku dostupné jako samostatný upgrade, v základní verzi nebylo).

Windows NT 4.0

 V roce 1996 převedl Microsoft grafické rozhraní Windows 95 i na NT platformu, přičemž výsledkem byla verze Windows NT 4.0. Tento systém se mimořádně prosadil v podnikovém prostředí, kde je ještě dnes někdy k vidění. Neobsahoval multimediální výbavu Windows 95, ale nabízel větší robustnost a lepší vlastnosti pro síťové prostředí.

Windows NT – základní vlastnosti

 

Windows NT nejsou vybudovány na DOSu, ale představují samostatný operační systém. Všechna známá omezení aktuální verze Windows, jako například správa paměti, nebo systému souborů, odpadají. DOSovské aplikace mohou být přesto provozovány, protože Windows NT stejně jako Windows 3.1 nebo OS/2 využívají virtuální mód procesorů 80x86. DOSovské aplikacejenž pňstupují pňmo na hardware počítače nejsou podporovány, protože by tím mohly narušit bezpečnost a stabilitu celého systému.

Nejdůležitější zlepšení Windows NT vzhiedem k Windows 3.1:

·         nejsou vybudovány na DOSu, ale jsou samostatným operačním systémem s .plně 32-bitovou architekturou.

·         jsou přenositelné a jsou nabídnuty pro procesory RISC (R4000 od MIPS, APX Alpha od DEC, PowerPC od IBM a Motorola) a CISC (Intel 80x86 až Pentium Pro).

·         podporují symetrické multiprocesorové systémy, pňčemž i kernel se může rozdělit na několik procesorů.

·         nabízejí stejně jako OS/2 2.0 pravý preemptivní multitasking za použití threadů.

·         nabízejí plnou bezpečnost stupně;ě C2-Level (jádro bylo koncipováno tak, že v budoucnosti bude možné zavést i B2-Level).

·         programy DOSu lze provozovat stejně jako pod Windows 3.1. Na počítačích RISC je k dispozici emulátor PC-AT.

·         jádro operačního systému je stejně jako u OSJ2 2.0 chráněno pomocí hardware procesoru před chybami vzniklými při běhu aplikací. Zhroucení jedné aplikace tedy neohrozí celý systém.

·         vlastní velmi kompaktní jádro - Executive, které sestává asi z ~0 kB kompilovaného kódu, z něhož je asi 90% napsáno v jazyce C.

·         neznají žádná paměťové omezení (64-kB segmentový limit známý z DOSu a Windows 3.1 už neexistuje), protože Windows NT používají 32-bitový paměťový model.

·         používají 32-bitový adresovací mód procesorů 80x86 a vyšších, mohou teoreticky adresovat operační paměť až několik GByte.

·         podporují I6-bitový kód Unicode, jako následníka kódu ASCII, takže upravení aplikace pro podmínky exotických zemí je značné zjednodušeno.

·         nabízejí různé instalovatelné systémy správy souborů. Kromě klasického systému FAT rozšířeného na 32 bitů podporují i HPFS známý z OS/2, CD-ROM systém CDFS a NTFS. NTFS „New Technology Files System“ dovoluje stejně jako HPFS ~ delší jména souborů a ukládá je v Unikódu, už ne v ASCII kódu (FAT), umožňuje nastavování přístupových práv.

·         NTFS umožňuje spravovat soubory velké až několik terabytů.

·         NTFS je chybově tolerantní systém správy souborů, který má zaručovat úplnou obnovitelnost ztracených souborů.

·         grafická knihovna obsahuje množství přídavných velmi výkonných funkcí. K nim patří například funkce pro zobrazování Beziérových křivek a také funkce pro náročnou třírozměrnou grafiku (OpenGL).

·         jsou schopné provozu v heterogenní sítích (implementován‘protokol TCP/IP). /

·         Windows NT mají být v konečné verzi operačním systémem pro práci v reálném čase, to znamená, že mají odpovídat na vnější události v pevně definovaném čase.

Asi nejdůležitější vylepšením je preemptivní multitasking. Principem preemptivního multitaskingu je, že každý prováděný task dostane přiděleno určité kvantum procesorového času a po uplynutí dané doby je nadřazeným řídícím programem znovu přerušen. Multitasking pod Windows 3.1 není preemptivní (non-preemptiv) a je často označován jako kooperativní. Znamená to, že každý task musí dobrovolně odevzdat řízení dalšímu. Využívá se též vlastnosti zvané multithreading - rozvlákněni procesů. Pokud spustíte náročnou operaci v rámci spuštěné aplikace, tak s ní můžete i nadále normálně pracovat (už žádné přesýpací hodiny).

Rozdíly mezi verzemi Microsoff Windows NT Workstation a Server

Oba systémy jsou založeny na zcela stejné architektuře, nicméně systémové prostředí každého z nich je optimalizováno pro jinou oblast použití. Windows NT Server je navržen jako základní kámen Vaší síťové architektury a je předurčen pro běh náročných serverových aplikací. Windows NT Workstation je optimalizovaný operační systém pro provoz náročnějších (mission-critical) obchodních, grafických a obdobných aplikací na pracovních stanicích.

Společné rysy obou operačních systémů :

·         implementace pro fce hardwarových platforem - díky své architektuře mikrokernelu je ~ system Windows :NT obecně snadno přenositelný na jinou hardwarovou platformu. Podporované jsou procesorové systémy typu Intel, Digital Alpha AXP, MIPS a PowerPC.

·         symetrický multiprocesing Windows NT systémy mohou využít výhod víceprocesorových systémů, termín symetrický pak znamená tyto procesory jsou využívány současně jak ‚aplikačním software tak samotným operačním systémem.

·         preemptivní multitasking - současné zpracování více úloh.

·         multithreading - při běhu více úloh současně není přerušen běh aplikace na pozadí, zatímco uživatel pracuje v aktivní aplikaci na popředí.

·         bezpečnost - k ochraně síťových zdrojů a zabezpečení vstupu do sítě (tzv. login security) je integrální součástí systému bezpečnostní modul zajišťující operačnímu systému Windows NT bezpečnostní úroveň C2 (úroveň bezpečnosti vyžadovaná vládními organizacemi v USA). Dostatečného stupně bezpečnosti je možno dosáhnout i pomoci dalších produktů ad jiných výrobců (úroveň B).

·         podpora aplikací jiných operačních systémů - většina aplikací napsaných pro systémy DOS, ‚ Windows;(16 i 32 bit) bude běžet i na systému Windows NT. K dispozici je také podpora standardu POSIX.

·         vestavěná podpora síťových služeb - Windows NT je od počátku navrhován jako síťový operační systém: K nejvýznamnějším dnes podporovaným síťovým protokolům patří NetBeui, TCP/IP; IPX/SPX, Apple Talk, DLC.

·         podpora až pro 4 gigabyte RAM a 16 terabyte HD - v současné době neexistují aplikace, které by byly schopné uvedené kapacity využít

·        souborové systémy - uživatelé Windows NT si podle typu použití mohou použít jeden ze tří souborových systémů ~ FAT, NTFS a HPFS. Pouze souborový systém NTFS umožňuje nastavení lokální bezpečnosti na Vaše data. Pouze tento typ také umožňuje komprimaci dat v reálném čase (tato vlastnost je k dispozici od verze Windows NT 3.51).

 

Windows 98

V červnu 1998 pak přichází Windows 98, aktualizovaná verze 95, která navíc přidala podporu DVD mechanik, plnou podporu USB zařízení (Windows 95 šly doplnit o částečnou podporu), dále dnes také samozřejmé standardy jako AGP a FireWire. Podporovány byly systémy s více monitory. Přímo v systému byl také Internet Explorer 4.0.

Windows 98 SE

V květnu 1999 přišla vylepšená verze 98 Second Edition, která aktualizovala Internet Explorer na verzi 5.0, do systému začlenila DirectX 6.1, přibylo sdílení připojení k internetu a umožnila využívání ovladačů pro systém NT 4.0. také byly integrovány opravy pro přechod na rok 2000.

Windows 98 SE je dnes vnímána jako poslední kvalitní verze Windows na bázi 9x a stále je velmi dobře rozšířená.

Windows ME

V roce 2000 Microsoft nabídl poslední operační systém vycházející z Windows 95 pod označením Windows Millennium Edition (Windows ME). Ke změnám patřilo zamaskování MS-DOSu a System Restore pro obnovu poškozených systémových souborů. Začleněn byl také Movie Maker a Media Player 7.

Verze Windows ME se setkala nicméně se značnou kritikou uživatelů pro svou nespolehlivost. Byť je stále mnohými využívána, obecně se doporučuje využití spíše verze Windows 98 SE.

Windows 2000

Windows 2000 byly uvedeny v únoru 2000. Interní číslo verze je NT 5.0, ale Microsoft rozhodl, že opustí číslování verzemi a přešel na číslovnání verzí podle roku. Cílem verze 2000 bylo nahradit platformu NT a 9X ve firemním a domácím prostředí jediným společným základem.

Windows 2000 obsahují podporu pro moderní hardware: Firewire, infraporty, USB, bezdrátové sítě, a další. Nabízejí lepší integraci do podnikových sítí, remote desktop, podporu VPN a řadu dalších vylepšení.

Mnozí pokládají Windows 2000 za nejlepší operační systém, co zatím Microsoft vyvinul a dávají mu přednost před Windows XP, které jsou prý moc ukreslené.

 

Microsoft® Windows® 2000 Server

  

Přehled

 Systém Microsoft® Windows®  2000 Server nabízí nejsnadnější řešení rozšíření obchodních aktivit společností do sítě Internet. V době, kdy se společnosti stále více spoléhají na síť Internet, mají tyto společnosti příležitost růst, rozšířit své sítě k partnerům a zákazníkům a zvážit nové způsoby uvedení produktů a služeb na trh. Chtějí-li tyto příležitosti využít, potřebují infrastrukturu, která bude připravena reagovat na vývoj na trhu, poskytne vysokou spolehlivost, efektivní správu a snadné použití a bude podporovat nejnovější síťový hardware. Mnohem snadnější je tyto příležitosti využít, pokud navíc společnosti mohou vycházet ze stávajících investic do znalostí a systémů.

Systém Windows 2000 Server je navržen tak, aby splnil tyto potřeby společností všech velikostí, od malých, centralizovaných organizací po největší podniky s mnoha pobočkami. Systém Windows 2000 Server vychází ze silných stránek systému Windows NT Server 4.0 a vytváří nový standard toho, jak dobře lze operační systém integrovat se standardními adresářovými službami, aplikacemi a službami pro síť WWW, soubory a tisk, se síťovými službami, širokými možnostmi výkonné správy a spolehlivostí. Poskytuje tak nejlepší základ k integraci obchodních aktivit společností se sítí Internet. Obchodování v síti Internet začíná u tohoto systému.

Skupina systémů Windows 2000 Server staví na silných stránkách systému Windows NT a zahrnuje tyto výkonné produkty:

· Systém Windows 2000 Server je novou verzí systému Windows NT Server 4.0. Jedná se o víceúčelový operační systém pro podniky všech velikostí.

· Systém Windows 2000 Advanced Server je novou verzí systému Windows NT Server Enterprise Edition. Tento operační systém je určen pro elektronický obchod a obchodní aplikace.

· Systém Windows 2000 Datacenter Server je nejnovějším členem skupiny systémů Windows Server. Jedná se o operační systém pro obchodní řešení vyžadující nejvyšší úroveň škálovatelnosti.

Výhody

*Podpora aktivit společností v síti Internet: Systém Windows 2000 Server organizacím umožní snadno využívat řešení a příležitosti založené na síti Internet. Díky integraci moderních technologií pro síť WWW, zabezpečení a komunikaci a díky škálovatelnosti a výkonu splňujícímu nároky provozu v síti Internet je systém Windows 2000 Server jedinečnou platformou pro obchodní aktivity společností v síti Internet.

*Spolehlivost: Systém Windows 2000 Server organizacím umožní minimalizovat dobu, po kterou nebude síť k dispozici koncovým uživatelům. Systém Windows 2000 Server přichází s vylepšenou architekturou snižující rizika výpadku systému, přináší zvýšenou dostupnost díky odolnosti proti chybám a zálohování a umožňuje konfiguraci a správu v režimu online. Díky tomu si organizace mohou být jisty, že systém zůstane bez problémů v provozu a bude k dispozici pro obchodování.

*Možnosti správy: Systém Windows 2000 Server zvýší efektivitu a produktivitu v celé organizaci. Díky vylepšením, jež usnadňují zavedení, správu a používání systému, výkonné centrální správě pomocí adresářové služby Active Directory™ a podpoře standardů umožňujících spolupráci se stávajícími systémy zvýší systém Windows 2000 Server produktivitu pracovníků v oblasti informačních technologií, koncových uživatelů i celých systémů.

*Nejlepší pro nová zařízení: Systém Windows 2000 Server podporuje nejnovější síťový hardware a periferní zařízení včetně zařízení USB a síťových zařízení s velkou šířkou pásma a podporou adresářových služeb. Tím je zajištěno, že platforma, kterou vytvoříte, využije výhody nejnovějších technologií a bude podporovat budoucí investice.

 

 

 

 

Windows XP

V říjnu 2001 představené Windows XP jsou završením spojení stability a robustnosti NT systémů s multimediální využitelností Windows 9x systémů. Na základě kódu Windows 2000 doplňují nové uživatelské prostředí orientované na úkoly. Současně nabízí vylepšenou podporu pro starší hry a aplikace, které měly problémy s chodem na NT platformě.

V současnosti jsou Windows XP posledním operačním systémem Microsoftu pro stolní počítače. Jejich následníkem má být zatím až Longhorn.

Windows Server 2003

V roce 2003 představený Windows Server 2003 je čistě serverovým produktem (není dostupný jako Workstation) a k jeho vlastnostem patří zejména propracovanější bezpečnost, lepší robustnost a správa systémů. Je základem pro další celou rodinu serverových produktů Microsoftu.

¨ Systém Microsoft Windows Server 2003 Release Candidate 1 (RC1) je nyní k dispozici zákazníkům k vyzkoušení. Řada systémů Windows Server 2003 využívá to nejlepší z technologie Windows 2000 Server a usnadňuje zavedení, správu a použití. Výsledkem je vysoce produktivní infrastruktura, která umožňuje učinit ze sítě strategické aktivum vaší organizace.
Systém Windows Server 2003 obsahuje všechny funkce, které mohou zákazníci očekávat od kritického serverového operačního systému Windows, jako je například zabezpečení, spolehlivost, dostupnost a škálovatelnost. Kromě toho společnost Microsoft vylepšila a rozšířila serverové operační systémy Windows tak, aby vaše organizace mohla využívat výhody platformy Microsoft .NET, tedy softwaru pro propojení informací, lidí, systémů a zařízení.
Role serveru
Systém Windows Server 2003 je víceúčelový operační systém, který může zastávat nejrůznější role serveru podle vašich potřeb, a to centralizovaným nebo distribuovaným způsobem. Tyto role serveru zahrnují:
" souborový a tiskový server,
" webový server a webový aplikační server,
" poštovní server,
" terminálový server,
" server pro vzdálený přístup a server virtuální privátní sítě (VPN),
" server adresářových služeb, služby DNS (Domain Name System), protokolu DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) a služby WINS (Windows Internet Naming Service),
" server multimediálních datových proudů. V tomto přehledu naleznete základní informace o systémech řady Windows Server 2003 a jsou zde uvedeny odkazy na podrobnější informace.

Výhody řady systémů Windows Server 2003
Systém Windows Server přináší čtyři základní výhody:

Výhody

Popis

Spolehlivost

Systém Windows Server 2003 je nejrychlejší, nejspolehlivější a nejbezpečnější serverový operační systém Windows, jaký byl kdy nabízen. Systém Windows Server 2003 zajišťuje spolehlivost díky těmto vlastnostem: " Poskytuje integrovanou infrastrukturu, která pomáhá zajistit zabezpečení obchodních informací. " Zaručuje spolehlivost, dostupnost a škálovatelnost, takže je možné poskytovat síťovou infrastrukturu, kterou uživatelé požadují.

Produktivita

Systém Windows Server 2003 poskytuje nástroje umožňující zavádět, spravovat a využívat síťovou infrastrukturu k dosažení maximální produktivity. Systém Windows Server 2003 zajišťuje tuto funkci takto: " Nabízí flexibilní nástroje umožňující přizpůsobit návrh a zavedení systému potřebám organizace a sítě. " Umožňuje aktivně spravovat síť prostřednictvím zásad, automatizace úloh a zjednodušením aktualizací. " Pomáhá snížit nároky na podporu, neboť uživatelé mohou provádět více činností sami.

Propojení

Systém Windows Server 2003 vám může pomoci vytvořit infrastrukturu obchodních řešení, která lépe propojí zaměstnance, partnery, systémy a zákazníky. Systém Windows Server 2003 zajišťuje tuto funkci následujícími způsoby: " Poskytuje integrovaný webový server a server multimediálních datových proudů, který umožňuje snadnou, rychlou a zabezpečenou tvorbu dynamických intranetových a internetových webových serverů. " Nabízí integrovaný aplikační server umožňující snadno vyvíjet, zavádět a spravovat webové služby XML. " Poskytuje nástroje, které umožňují propojit webové služby XML s vnitřními aplikacemi, dodavateli a partnery.

Nejvyšší hospodárnost

Systém Windows Server 2003 v kombinaci s produkty a službami mnoha hardwarových, softwarových a obchodních partnerů společnosti Microsoft nabízí možnosti, které pomáhají docílit maximální návratnosti investic do infrastruktury. Systém Windows Server 2003 zajišťuje tuto funkci následujícími způsoby: " Poskytuje snadno použitelné normativní pokyny k realizaci úplných řešení, která umožňují začít rychle využívat technologie. " Pomáhá konsolidovat servery, neboť využívá nejnovější hardware, software a metodické postupy k optimalizaci zavádění serverů. " Umožňuje snížit celkové náklady na nákup softwaru a docílit rychlé návratnosti investic.

Základní technologie systému Windows Server 2003 Systém Windows Server 2003 obsahuje základní technologie, které jsou založeny na přednostech systému Windows 2000 Server a zajišťují vynikající, cenově efektivní serverový operační systém. Seznamte se s mnoha novými funkcemi a technologiemi, které činí ze systému Windows Server 2003 ideální serverovou platformu pro libovolně velkou organizaci. Zjistěte, jak může tento spolehlivý serverový operační systém zvýšit produktivitu a propojenost vaší organizace a zaměstnanců.

.

Díky dalším přínosům platformy .
NET v řadě produktů Windows Server 2003 mohou vývojáři aplikací provádět tyto činnosti:

Využívat stávajících investic.
Existující aplikace systému Windows pro serverový systém Windows bude i nadále možné spustit v systému Windows Server 2003 a lze je snadno převést na webové služby XML. Psát méně kódu a používat známé programovací jazyky a nástroje. To je možné díky aplikačním službám integrovaným v systému Windows Server 2003, jako je například technologie Microsoft ASP.NET, sledování transakcí, řízení front zpráv a přístup k datům. Používat sledování procesů, recyklaci a integrovanou instrumentaci k zajištění spolehlivosti, dostupnosti a škálovatelnosti aplikací. Všechny tyto výhody jsou součástí vylepšené infrastruktury serverů Windows a tvoří základ celé platformy .NET.

Produkt

Popis

Windows Server 2003, Standard Edition

Systém Windows Server 2003, Standard Edition je spolehlivý síťový operační systém pro rychlé a snadné řešení podnikových úkolů. Tento flexibilní server je ideální volbou pro použití v malých podnicích a odděleních.
Windows Server 2003, Standard Edition
" podporuje sdílení souborů a tiskáren;
" nabízí možnost bezpečného připojení k Internetu;
" umožňuje centralizované zavádění osobních aplikací;
Další informace naleznete v tématu Přehled systému Windows Server 2003, Standard Edition.

Windows Server 2003, Enterprise Edition

Systém Windows Server 2003, Enterprise Edition je vytvořen pro uspokojení obecných potřeb organizací všech velikostí. Je to ideální platforma pro aplikace, webové služby a infrastrukturu poskytující vysokou spolehlivost, výkon a vynikající hodnotu.

Windows Server 2003, Enterprise Edition
" je plně funkční serverový operační systém, který podporuje využití až osmi procesorů;
" poskytuje funkce rozsáhlých sítí, jako je například vytváření clusterů s osmi uzly a až 32 GB paměti; " je k dispozici pro počítače s procesory Intel Itanium;
" bude k dispozici pro 64bitové počítačové platformy podporující využití až osmi procesorů a 64 GB paměti RAM.
Další informace naleznete v tématu Přehled systému Windows Server 2003, Enterprise Edition.

Windows Server 2003, Datacenter Edition

Systém Windows Server 2003, Datacenter Edition je určen pro kritické aplikace vyžadující nejvyšší úroveň škálovatelnosti a dostupnosti.

Windows Server 2003, Datacenter Edition
" je nejvýkonnější serverový operační systém, jaký kdy společnost Microsoft představila;
" podporuje symetrické zpracování pomocí až 32 procesorů a 64 GB paměti RAM;
" poskytuje možnost vytváření clusterů s osmi uzly a vyrovnávání zatížení (standardní funkce);
" bude k dispozici pro 64bitové počítačové platformy podporující využití až 32 procesorů a 128 GB paměti RAM.
Další informace naleznete v tématu Přehled systému Windows Server 2003, Datacenter Edition.

Windows Server 2003, Web Edition

Systém Windows Server 2003, Web Edition, nový produkt z řady operačních systémů Windows, je určen pro používání webových serverů i poskytování hostitelských služeb.

Windows Server 2003, Web Edition
" je určen pro tvorbu a poskytování hostitelských služeb webovým aplikacím, webovým stránkám a webovým službám XML;
" je navržen především k použití jako webový server IIS 6.0;
" poskytuje platformu pro rychlý vývoj a zavádění webových služeb XML a aplikací, které používají technologii ASP.NET; tato technologie je klíčovou součástí platformy .NET Framework;
" lze snadno zavádět a spravovat.
Další informace naleznete v tématu Přehled systému Windows Server 2003, Web Edition.