Stručná historie Windows

Historii Windows nelze začít bez zmínek o firmách Xerox a Apple. Firma Xerox ve svých vývojových laboratořích vyvinula grafické uživatelské prostředí využívající dnes samozřejmé prvky jako okna, ikony či lištu s nabídkami. Stejně tak k tomu vyvinula i myš. Šéfové firmy nicméně v tom nespatřili skutečný potenciál a přistupovali k tomu jako k vedlejšímu produktu nevyužitelném pro ovládání jejich kopírek. Díky tomu mohli Xerox navštívit lidé z firmy Apple, jako Jobs, Wozniak a další a nechat si vše pěkně vysvětlit a odnést si myšlenky.

Prvním hlavním produktem Apple využívajícím grafické uživatelské prostředí a myš byl Apple Macintosh - kompaktní počítač obsahující monitor i výpočetní část v jednom přenositelném těle, který přišel na trh v roce 1984. Microsoft při vývoji Macintoshe nabídl Apple převedení tabulkového procesoru Microsoftu na platformu Macintosh a mohl tak blízce sledovat vývoj okenního systému Mac OS.

Tehdy také Microsoft začal pracovat na vlastním řešení okenního systému a zde je také těžiště dlouholetých sporů mezi Apple a Microsoftem. Apple obviňovalo Microsoft, že jim grafické prostředí ukradl, Microsoft tvrdil, že Apple to stejně ukradl Xeroxu a oni šli prostě jen ke stejnému zdroji. Dnes je to ale již skutečně zapomenutá historie.

Do roku 1984 spadá i vývoj standardu X Window System na MIT. Na základě X Window System byly a jsou vytvářeny okenní systém pro unixové platformy včetně Linux.

Windows 1.01

Vývoj Windows Microsoft ohlásil na podzim roku 1983, první verze 1.01 přišla na trh ale až v roce 1985. Tyto první Windows byly dodávány na pěti 5,25palcových 360kB disketách: Setup/Build, Utilities, Fonts, Desktop Applications a Program Disk. Nainstalované na disku zabraly méně jak 1 MB.

Podporovaly několik ukazovacích zařízení, grafiku CGA, Hercules a EGA a také 19 tiskáren. Windows 1.01 obsahovaly v základu správce souborů, kalkulačku, kalendář, kartotéku, hodiny, poznámkový blok, terminál, MS-DOS Executive, hru Reversi, Control Panel, PIF (Program Information File) Editor, Print Spooler, Clipboard, RAMDrive, Windows Write, Windows Paint.

 Microsoft Write měl podporu více písem a základním formátováním znaků a odstavců, zavedl také příponu .DOC. Rovněž třeba už funguje klávesová zkratka Alt-F4 pro zavírání aplikací.

Reálná využitelnost byla minimální, nic moc jiného se na tom pořádně spustit nedalo, chyběly ikonky, okna se nemohla na obrazovce překrývat, programy pro DOS nabízely podstatně více. Zatím to vypadalo skutečně jako nepovedený produkt.

 

Windows 1.03

 Windows 1.03 přišly na trh v srpnu 1986 a byly velmi podobné 1.01. Byly dodávány na šesti disketách (rozdělil se Setup a Build). Navíc měly podporu pro různá rozložení klávesnice (26 variant) a více podporovaných tiskáren s možností současné instalace více tiskáren.

 

 

 

Windows 2.0

 Prvními Windows pro nový procesor Intel 80286 byla verze 2.0, uvedená na trh v prosinci 1987. Podporovala tedy instrukce 286 a rozšířenou stránkovanou (expanded) paměť. Poprvé se objevuje DDE (dynamická výměna dat mezi aplikacemi). Poprvé se mohla jednotlivá okna aplikací přes sebe překrývat. Verze 2.03 pak podporovala i chráněný režim a rozšířenou (extended) paměť z procesoru 80386.

I přes značná vylepšení stále nebyla Windows 2.0 něčím, pro co byste opustili MS-DOS. Aplikací bylo velmi málo a aplikace pro DOS byly v té době velmi kvalitní. Stejně tak hry pro Windows v podstatě neexistovaly.

 

Windows 2.1

 V roce 1987 zareagoval Microsoft na příchod procesoru 80386 verzí Windows/386 a přejmenoval 2.0 na Windows/286. Trochu se tedy zamotaly čísla verzí. V červnu 1988 pak uvedl 2.1 verze pro obě varianty Windows tedy 286 i 386. Verze pro procesor 386 uměla současně spouštět více aplikací pro DOS současně a také pracovat s více paměti.

 

Windows 3.0

Ve Windows 3.0, které byly uvedeny na trh v kvetnu 1990, Microsoft konečně nastartoval vlnu přechodu z prostředí MS-DOS na Windows, Nové Windows díky plné podpoře instrukcí 80386 uměly adresovat větší paměť pro jednotlivé aplikace, podporovaly nově 16barevné prostředí a zejména obsahovaly přepracovaný Správce programů s ikonkami programů sdružovanými do skupin. V roce 1991 byly tyto Windows aktualizovány o multimediální funkce.

Uživatelské prostředí bylo konečně využitelné s rostoucím počtem aplikací, objevují se i první grafické karty optimalizované pro Windows nabízející vyšší rozlišení a barevné hloubky. Hardwarový průmysl začíná vyrábět hardware pro windows.

 

Windows 3.1

Vylepšená verze 3.0. Obsahovala různá vylepšení zejména co do lepší podpory multimédií, byla už vnímána jako profesionálně využitelný systém. Objevovaly se na něj například první verze DTP programů převedené z Mac OS – dnes již legendární Adobe Photoshop a QuarkXpress.

Na trh přišla verze 3.1 v dubnu 1992 a za prvních několik měsíců se jí včetně upgradů z předchozí verze prodalo 3 milióny kopií. Pro zajímavost instalaci tvořilo sedm 3,5palcových disket o kapacitě 1,4 MB, na disku instalace zabrala 4,5 MB. Tyto Windows již byly lokalizovány do češtiny.

 

 

Windows 95

Po Windows 3.0 byly Windows 95 dalším velkým skokem v grafickém rozhraní, který využíváme až do dnešních dní. Windows 95 přišly na trh v srpnu 1995. Mimo nového uživatelského rozhraní obsahovaly poprvé integrovanou podporu TCP/IP. Vylepšil se souborový systém, multitasking, objevuje se plug-and-play či připojování k síti přes modem. V systému ještě není internetový prohlížeč, ten byl jen v rámci placeného Plus! Packu a samostatně zdarma se objevil na podzim roku 1995.

Windows 95 také nastartovalo vnímání Windows jako herní platformy díky DirectX (to bylo zpočátku dostupné jako samostatný upgrade, v základní verzi nebylo).

 

Windows 98

V červnu 1998 pak přichází Windows 98, která navíc přidala podporu DVD mechanik, plnou podporu USB zařízení, dále dnes také samozřejmé standardy jako AGP a FireWire. Podporovány byly systémy s více monitory. Přímo v systému byl také Internet Explorer 4.0.

 

Windows 98 SE

V květnu 1999 přišla vylepšená verze 98 Second Edition, která aktualizovala Internet Explorer na verzi 5.0, do systému začlenila DirectX 6.1, přibylo sdílení připojení k internetu a umožnila využívání ovladačů pro systém NT 4.0.

 

Windows ME

V roce 2000 Microsoft nabídl poslední operační systém vycházející z Windows 95 pod označením Windows Millennium Edition (Windows ME). Ke změnám patřilo zamaskování MS-DOSu a System Restore pro obnovu poškozených systémových souborů. Začleněn byl také Movie Maker a Media Player 7. Byla hodně kritizovaná pro svou nespolehlivost.

 

Windows 2000

Windows 2000 byly uvedeny v únoru 2000. Interní číslo verze je NT 5.0, ale Microsoft rozhodl, že opustí číslování verzemi a přešel na číslovnání verzí podle roku. Cílem verze 2000 bylo nahradit platformu NT a 9X ve firemním a domácím prostředí jediným společným základem.

Windows 2000 obsahují podporu pro moderní hardware: Firewire, infraporty, USB, bezdrátové sítě, a další. Nabízejí lepší integraci do podnikových sítí, remote desktop a řadu dalších vylepšení.

Mnozí pokládají Windows 2000 za nejlepší operační systém, co zatím Microsoft vyvinul a dávají mu přednost před Windows XP, které jsou prý moc ukreslené.

 

Windows XP

V říjnu 2001 představené Windows XP jsou završením spojení stability a robustnosti NT systémů s multimediální využitelností Windows 9x systémů. Na základě kódu Windows 2000 doplňují nové uživatelské prostředí orientované na úkoly. Současně nabízí vylepšenou podporu pro starší hry a aplikace, které měly problémy s chodem na NT platformě.

V současnosti jsou Windows XP posledním operačním systémem Microsoftu pro stolní počítače. Jejich následníkem má být zatím až Longhorn.

 

Funkce které nepodporují předchozí verze windows:

1) Obnovení systému - Funkce Obnovení systému umožňuje uživatelům a správcům obnovit systém počítače do původního stavu, aniž by došlo ke ztrátě dat. Funkce automaticky vytvoří snadno identifikovatelné body obnovení, které slouží k uvedení systému do původního stavu.

2) Návrat k ovladači zařízení - Pokud nainstalujete některé třídy nových ovladačů zařízení, bude v systému Windows XP Professional udržována kopie dříve nainstalovaných ovladačů, které je možné v případě problémů znovu nainstalovat.

3) Brána firewall pro připojení k Internetu - Klient brány firewall, který slouží k ochraně malých organizací před běžnými útoky z Internetu.

4) Podpora karet Smart Card - Systém Windows XP Professional integruje funkce karet Smart Card s operačním systémem včetně podpory přihlášení k relacím terminálového serveru pomocí těchto karet.

 

5) Zvýšená kompatibilita aplikací - Řadu aplikací, které nebyly v systému Windows 2000 Professional funkční, je možné v systému Windows XP Professional spustit přímo.
6) Instalace pomocí dynamické aktualizace - Instalační program systému Windows XP Professional zajišťuje neustálou aktuálnost souborů operačního systému. Před instalací jakéhokoli souboru vyhledá systém Windows XP Professional na webu důležité aktualizace systému a stáhne je pro instalaci.

7) Sada Internet Explorer 6 Administration Kit - Aplikace Internet Explorer 6 poskytuje rozšířené možnosti upravení pomocí sady IEAK 6 (Internet Explorer Administration Kit) a usnadňuje tak zavedení a údržbu prohlížeče. Díky verzi 6 sady IEAK můžete ovládat nové funkce jako jsou panel Média, funkce Automatická změna velikosti obrázku a panel Osobní.

8) Vzdálená pomoc - Funkce vzdálené pomoci umožňuje uživateli sdílet kontrolu nad svým počítačem s jinou osobou připojenou k síti či Internetu. Správce nebo přítel může zobrazit obrazovku uživatele, ovládat ukazatele a klávesnici a přispět tak k vyřešení technického problému. Oddělení výpočetní techniky může vytvořit vlastní řešení jako nadstavbu na publikovaném rozhraní API pomocí jazyka HTML a přizpůsobit tak funkci vzdálené pomoci vlastním potřebám. Funkci lze centrálně zapnout či vypnout.

9) Správce pověření - Zabezpečené úložiště informací o hesle. Umožňuje uživatelům jednou vložit uživatelská jména a hesla, která systém bude automaticky doplňovat.

10) Bezdrátové připojení k síti - Poskytuje zabezpečený přístup k bezdrátovým sítím a zlepšení jejich výkonu.

 

 

A další vlastnosti jsou uvedeny na serveru:
http://www.microsoft.com/cze/windows/xp/pro/evaluation/whyupgrade/featurecomp.asp